Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yılına Dair

18-mart-deniz-zaferi_131981Bu sene 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferleri’nin 100. Yılı anılıyor. Evet, büyük bir savaştır Çanakkale Savaşı ve büyük de bir zaferdir aslında. Fakat bu zafer sadece bir milletin zaferi değildir, bunu böyle algılar ve yorumlarsak çok yavan kalır.

1. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Çanakkale Savaşları, bir toprak uğruna 72 milletten insanın nasıl bir olabildiğini göstermesi açısından, örnek alınması gereken bir savaştır. Bu gün sağlayamadığımız birlik ve beraberliği anlayabilmek için Gelibolu’daki şehitliklerimizi görmenizi, şehit isimlerini, memleketlerini, yaşlarını okumanızı öneririm.

Bunun yanında, Çanakkale Savaşı emperyal güçler tarafından, evinden binlerce kilometre uzağa gönderilen çeşitli milletlerden askerlerin hayatlarını kaybettiği, tarihin en kanlı cephelerinden olmasına rağmen büyük insanlıkderslerinin çıkarıldığı ibretlik bir savaştır. Savaşların ne kadar acımasız, büyük yaralar açan ve kazananının olmadığına dair büyük bir insanlık kürsüsüdür Çanakkale Savaşı.

Biz Çanakkaleliler belki bu yüzden barış sevdalılarıyızdır. Troya ve Çanakkale Deniz Savaşı ile anılan bu şehir, belki bu yüzden tarihinde savaş görmemiş bir kenti -osnabruck- kardeş kent olarak seçmiştir. Bu yüzden oturduğumuz sitelere barış kent ismi verilmiştir, çimenlerine uzandığımız parkın adı özgürlük parkıdır. Belki bu yüzden bizim şehrimizde hala suç oranı çok düşüktür, gece yarısı saat kaç olursa olsun sokaklarda rahatça dolaşabilir ve insanların huzurunu bozacak davranışlardan uzak durmaya çalışırız. Belki bu yüzdendir bu kentin böyle bir toplumsal barış hep birlikte iyi ve güzel bir şekilde yaşayabilmesi…

Çocuklarınızı Çanakkaleye götürün ey ahali, bu kanlı savaşın en büyük kazanımının aslında nasıl bir barış sevdası olduğunu görün, öğrenin ve çocuklarınıza anlatın, öğretin.

Not: Bu satırları yazma amacım, savaş seviciliği yapmak değil, bir toplumun evrilişini bir nebze olsun anlatabilmek amacıyla iki kelam etmektir. Savaşın her türlüsünü lanetliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash player