Haremlik Selamlık Gençlik Treni 1

Bu sefer, Gençlik ve Spor Bakanlığının cinsiyet ayrımcılığı yaptığı bir gençlik projesi olan, Gençlik Treni projesini bir haber ile sizlere taşımak istedim. Tepkinizi dile getirmek için sizi şu sayfalara davet ediyorum: http://imza.la/demokratik-bir-genclik-treni http://www.facebook.com/groups/414583501918660/

Gençlik Yaz Kamplarında bu sene karma uygulamanın kaldırılarak, kız erkek ayrımının getirilmesinin ardından gelen eleştirilere rağmen kararından geri adım atmayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu sefer

Gençlik Treni projesinde haremlik-selamlık uygulamayı hayata geçiriyor.
Gençlerin, Türkiyenin çeşitli bölgelerine seyahat etmeleri, kaynaşmaları için düzenlendiği açıklanan Gençlik Treni projesinde getirilecek olan bu ayrım; Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçlarında günlerdir tartışıla dursun, kadınlara ve erkeklere ayrı kontenjanlar açtığını gizlemeyen Bakanlık, uygulamanın karma mı yoksa haremlik selamlık mı yapılacağı sorusuna herhangi bir cevap vermeyerek olası bir toplumsal tepkiyi en aza indirmeyı amaçlıyor.

Projeye katılan gençlerin; ‘İnsanları birbirinden uzaklaştırmaktan başka hiçbir amacı olmayan, yasakların insanları tahrik ettiğini göremeyen bir düşüncenin ürünü’ olarak gördüğü bu konu hakkında oluşturdukları bilgi paylaşma platformunda konu hakkında bakanlığa yüzlerce mail gönderilirken, Bakanlığın bu konu hakkında herhangi bir tepki verip vermeyeceği merakla bekleniyor.

 BirGün

One comment on “Haremlik Selamlık Gençlik Treni

  1. Reply burak Eyl 17, 2013 13:46

    Biz üniversitemizin tiyatro kulübü olarak başka üniversitelerden arkadaşlarla birlikte bu gençlik treninin reklam çekimine katılmıştık. Tüm gün yapılan çekimlerde kızlı erkekli, sevgili, arkadaş, iki yabancı gibi aldık. Bize, bu çekime katılanları 4 günlük ücretsiz bir gençlik treni seyahatine şartsız koşulsuz götüreceklerini söylemişlerdi. Ancak bir süre sonra öğrendim ki çok tepki almış bu trenin kızlı erkekli olması ve bu yüzden ne bizim reklam filmini oynattılar ne de bize vaad ettikleri seyahati verdiler. İlk kızlar treni sivasa gitmişti. O zaman buna karşı çok tepki göstermiştik ancak şu anda sanırım sadece gençlik treni değil, gençlik kampları da kız erkek ayrı yapılıyor.

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash player