İş Arama Güncesi – 2 ( SON ) 1

Askerlik sonrasında iş arayışıma başladığında pek çok görüşme yapmış ve zor bir dönem geçirmiştim. Bunun üzerine iş arama güncesi – 1 ve sayın iş verene mektup isimli iki yazı yazmıştım zamanında 🙂 Zamanında dediğim, 6 ay içerisinde…

En nihayetinde iş arayışım sonlandı. Bursa’da Asil Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında Satınalma Mühendisi olarak işe başladım. Şu anda Bursa’daki Orhangazi ilçesindeki fabrikada misafirhanelerinde kalıyorum ve oryantasyon sürecim devam ediyor. Geçen iş arayışım süresince pek çok görüşmeye girdim çıktım, çok farklı insan kaynakları süreçlerinden geçtim. Ne kadar yıpratıcı olsa da, yine de benim için faydası olduğunu düşünüyorum.

İş arama sürecimin özetini yapacak olursam;

 • 10 Farklı şehirde görüşme yaptım.
 • Şehirler arası yolculuklarımda yaklaşık 23500 km yol yaptım.
 • Yol paralarının bir kısmını görüştüğüm şirketlere karşılatabilmiş olsam da, büyük bir kısmı kendi cebimden çıktı. Ne kadar yol masrafı yaptığımı bilmiyorum. Küçük ölçekli bir girişimcilik sermayesini karşılayabilirdi 🙁
 • 40 – 50 arasında görüşme yaptım.
 • En çok görüştüğüm firma ile görüşme sayım: 5 (aynı firma ile 8. kere görüşmeye gelen bir mühendis arkadaş ile tanıştım son görüşmemde)
 • Sayısını unuttuğum ingilizce mülakata girdim.
 • Sayamadığım kadar ingilizce dil sınavına girdim.
 • Saymaktan sıkıldığım kadar kişilik envanteri testi yaptım.
 • Onlarca kere ümitlenip, ümitlerim yıkıldı.

Tüm bunlara rağmen pes etmeden görüşmelere gitmeye devam ettim ve sonunda, önemli bir şirkette, yeni mezun mühendislerin iş koşullarının biraz üzerinde ( Ne vezir oluruz, ne de rezil çok şükür ) çalışma koşullarıyla, kariyer imkanı olan ve her halukarda ileriye yönelik gayet iyi bir referans olabilecek bir firmada işe başlama fırsatı buldum.

İş arayan yeni mezun mühendis ve özellikle Metalurji & Malzeme Mühendisi arkadaşlarıma yakın zamanda fırsatını bulup bu süreçten çıkardığım dersleri ve sonuçları paylaşacağım bir yazı yazacağım. Belki yardımı dokunur.

Fakat şu yukarıda yazdığım özetten öğrendiğim en önemli sonucu paylaşmadan geçemeyeceğim; azimle, pes etmeden, imkanların el verdiği son noktaya kadar hedefe doğru yürümek lazımmış…

Son olarak, bu süreçte bana yardımı dokunan, hep manevi desteklerini hissettiğim öncelikle aileme, sonrasında bütün dostlarıma çok teşekkürler. Telefonlarınızla, mesajlarınızla, kendi deneyimlerinizle yanımda olmaya çalıştınız, yeri geldi ayaküstü görüşebildik yeri geldi evinizi açıp ağırladınız şehir şehir dolaşırken. Sonrasında da tebrik dilekleriniz ve mesajlarınızla… Bundan sonra Bursa – Gemlik civarında olacağım, bir düzenimi kurayım yolu düşen herkesi beklerim. İyi ki varsınız.

One comment on “İş Arama Güncesi – 2 ( SON )

 1. Reply YeniDizi.Org Eki 15, 2012 23:50

  azimle, pes etmeden, imkanların el verdiği son noktaya kadar hedefe doğru yürümek lazımmış
  Çok Doğru Bir Fİlm Dahi Örnek Olarak Verebilirim Bunun ile ilgili

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash player