Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğrencilerine Tavsiyeler 1

Son zamanlarda Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünü yeni kazanmış, daha önce kazanmış fakat öğretim hayatlarının başında olan yahut bu bölümde okumayı düşünen mühendis adayı arkadaşlarım benimle iletişime geçip pek çok konuda bilgi almaya çalışıyorlar. Dilim döndüğünce kendi deneyimlerimle onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu zamana kadar parça parça, gelen sorulara cevaplar şeklinde bahsettiğim belli başlı noktaları derleyeceğim ufak tavsiyelerin olduğu bu yazıyı yazmak faydalı olabilir.

 

 

 

 

 • Derslerinizi olabildiğince iyi öğrenin. İyi bir not ortalamasına sahip olmak için gece gündüz ders çalışın, inek olun, kendinizi dünyadan soyutlayın demiyorum. Öğrenmek; bilgiyi almak, irdelemek, yorumlayabilmek ve sonuca varabilmek gibi süreçlerin tamamını kapsar. En basitinden, etrafınızdaki bir parçayı gördüğünüzde, onun üretim yöntemi hakkında yorum yapabiliyor olun. Uzunca bir dönem, etrafımda gördüğüm her malzemenin, materyalin hangi malzemeden yapıldığı, üretimde nasıl bir yöntem kullanılmış olduğu, nasıl bir tesiste üretilmiş olduğu gibi zihin jimnastiği yaparak geçirdim. Etrafımdaki arkadaşlarım bilir, az kafalarını ütülemedim:)
 • İyi bir ingilizceye sahip olmanız günümüz koşullarında şart. Anlıyor, konuşuyor, yazıyor olabilmelisiniz. Günümüzde pek çok firma TOEFL IBT 80 gibi bir skor istiyor ya da dengini kendi yapacakları sınavlarda alabilmenizi istiyor. Bu skoru alabilmeniz için de İngilizce üzerine vakit harcamanız şart. Bu konuda sevgili Ahmet Alpat’ın  İngilizce konuşmanızı akıcılaştıracak 11 tavsiye isimli yazısını da okumanızı öneririm.
 • İmkanınız varsa ikinci yabancı dil olarak Almanca yahut Çince öğrenin. Almanca tavsiye etmemin sebebi, metalurji konusunda en gelişmiş ülkelerden biri olması ve sektörde gerekli olan ikinci dil olarak kabul edilmesi. Çince ise, malum… Her alanda olduğu gibi Çin burada da geliyor, hem de gümbür gümbür 🙂
 • Erasmus programıyla yurt dışında bir sene de olsa eğitim almaya çalışın. Yurt dışı yaşamı bakış açınızı genişletecektir. Ayrıca yabancı dil öğreniminize de faydası olacaktır. O olmazsa, BEST isimli kulübü araştırın ve bir parçası olun. Yahut farklı programlar ve kuruluşlar ile gençlik değişim projelerine katılın. Yurt dışı görün.
 • Stajlarınızı yapacağınız firmaların olabildiğince iyi ve sizi besleyecek firmalar olmasına önem gösterin. Staj ayarlayabilmek için firmaların insan kaynakları yetkililerini gerekirse arayın, orada neden staj yapmak istediğinizi ve motivasyonunuzu gösterin. Staj yaptığınız firmaların ya da sektörün sizin çalışmak istediğiniz sektör konusunda karar vermenizi kolaylaştıracağını unutmayın. En kötü ihtimalle çalışmak istemediğiniz sektörü ya da yapmak istemediğiniz işi görmüş olursunuz. Stajlarda genç mühendislerin yakasına yapışın, onların bilgilerinden yararlanın, sömürün.
 • Sektörü iyi takip edin, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odasına kayıt olun, etkinliklerine katılmaya çalışın, ulusal ve uluslararası konferans ya da sempozyumlara izleyici olun. Teknik anlamda çok besleyici olabiliyorlar. Sektörü takip etmeniz çok önemli. Böylelikle, yine çalışmak istediğiniz alanda ne gibi yenilikler var, rekabetçi piyasa koşulları şirketleri ne gibi yatırımlar yapmaya zorluyor yahut piyasa içerisindeki insan sirkülasyonu gibi konularda fikir sahibi olabilir, bu vizyonunuzu genişletir.
 • Linkedin isimli sosyal ağdaki, çeşitli metalurjiyle ilgili gruplara katılın, tartışmaları takip edin. Çeşitli uluslar arası platformların mail gruplarına kaydolun, sitelerini takip edin ( ASM, ASTM, Steel Orbis, LME, Metal Bulletin, AMM vs. ) gibi.
 • Üniversitenizde yapılan teknik gezilerden yararlanın ve onlara katılın. Teknik geziler düzenlenmiyorsa, girişimci olun, siz bölümünüzden talep edin yahut kendiniz düzenleyin, bölümünüzden ulaşım gibi konularda destek olmasını isteyebilirsiniz.
 • Çeşitli bilgisayar programları öğrenmeniz gerekebilir. Fakat iş hayatında kullanacağınız yazılımların en başında MS OFFICE uygulamaları geliyor. Çok iyi öğrenin. İş hayatına adım atarken, “office bilgin nasıl excel kullanabiliyormusun” dediğinde “kem küm” ederseniz, baştan kaybedersiniz, kimse size bir de excel öğretmek için uğraşmaz. Bir mühendisin varsayılan olarak office yazılımlarını biliyor olması gerekiyor. Bunun üzerine AutoCAD öğrenmenizde fayda olabilir. Ayrıca çalışmak istediğiniz sektöre uygun programlar öğrenebilirsiniz. Örneğin otomotiv sektöründe tasarımla iç içe bir iş yapmak istiyorsanız, Catia, SolidWorks gibi programları öğrenebilirsiniz. Bunun yanında keşke öğrenebilseydim dediğim bir yazılım da ANSYS’dir ki şu an yaptığım işte hiç kullanmıyorum, tamamen kişisel ilgiyle alakalıydı.
 • Alpat şöyle demiş ki ben de öneriyorum;

Mutlaka blog tutun. Her öğrendiğinizi yazın. Konusunun, tasarımının ne olduğu önemli değil. Sadece yazın. En iyi öğrenme şekli öğretmektir. Yazmanın sandığınız kadar kolay olmadığını , bir konuda yazarken bilgi eksikliklerinizi farkedeceksiniz. 3-4 paragraf yazabilmek için 3-4 saat harcamanız bile gerekecek.

 • Kendinizi sosyal yönden geliştirin. İletişim becerileriniz güçlü, ekip çalışmasına yatkın, çözüm odaklı, geniş vizyonlu olmak size her zaman fayda sağlayacaktır. Bunun için de çeşitli part time işlerde çalışabilir, öğrenci kulüplerinde yer alabilir veya farklı sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük yapabilirsiniz. 
 • Gerek sosyal hayatınızda gerek öğrenim ve iş hayatınızda girişken – girişimci olun. Bekleyerek, olduğunuz yerde durarak değil, ancak bir adım atarak fark yaratabilirsiniz. Denemekten korkmayın, başarısız olduğunuzda yılmayın 🙂
Not: Yazıyı “Like” ve “+1″ a basarak beğenmeniz yayılmasını sağlıyor ve yazıyı yazdığım genç arkadaşlarımıza ulaşmasını sağlıyor. Ayırca bizleri de benzer yazılar yazmak için heveslendiriyor. Beğendiyseniz, paylaşmayı ihmal etmeyin. Beni mutlu edersiniz 🙂

One comment on “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğrencilerine Tavsiyeler

 1. Reply usdat Nis 1, 2014 17:35

  SLM ÇELİK GRANÜR NEDEN YANAR BİLGİSİOLAN VARMI

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash player